Gradonačelnik Samir Avdić uputio čestitku povodom Dana oružanih snaga BiH

U kasarni “Rajlovac” u Sarajevu, danas je obilježena 20. godišnjica Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, uz centralnu vojnu ceremoniju i pokaznu vježbu u kojoj su demonstrirane operativne sposobnosti OS BiH.

„Svim pripadnicima Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i uposlenicima Ministarstva odbrane BiH, upućujem iskrene čestitke povodom 1. decembra uz želje za uspješnim obavljanjem ove časne dužnosti. Hvala na profesionalnosti, odgovornosti i sigurnosti svih naših građana. Grad Sarajevo cijeni vaš doprinos i ostaje posvećen našoj saradnji“, poručio je gradonačelnik Samir Avdić.

Naime, zvanično uspostavljanje OSBiH dogodio se na današnji dan 2005. godine, kada je usvojen Zakon o odbrani Bosne i Hercegovine.

Zakonom je predviđeno ukidanje entitetskih ministarstava odbrane i vojski, te prenošenje svih nadležnosti u oblasti odbrane na Ministarstvo odbrane BiH i jedinstvene Oružane snage na državnom nivou.

Potpuna operativnost Oružanih snaga BiH postignuta je 1. januara 2006.

Na današnjem obilježavanju u Rajlovcu, uručena su i priznanja najzaslužnijim pripadnicima.