Image

Memorijalni malonogometni turnir u znak sjećanja na rahmetli Nedima Škamu i njegove maloljetne saborce

U sportskoj dvorani “Ramiz Salčin” danas je otvoren Memorijalni malonogometni turnir “Nedim Škamo”, kojeg je organiziralo Udruženje “Maloljetni borci Armije RBiH Općina Novi Grad Sarajevo” u čast svoga saborca koji je poginuo braneći našu domovinu od agresora.

Ovo Udruženje tradiocionalno organizira malonogometne turnire kako bi podsjetili na one koji su u svojim najljepšim godinama položili život za odbranu domovine i kako bi mi danas živjeli u slobodi. Na turniru su učestvovali učenici 14 novogradskih škola, a otvorio ga je načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić.

Ovom sposrtskom događaju prisustvovali su i pomoćnik načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo Tajib Delalić, ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović, članovi Udruženja “Maloljetni borci Armije RBiH Općina Novi Grad Sarajevo”, njihovi saborci, vijećnici Općinskog vijeća Novi Grad, direktori škola, prijatelji i građani.

Predsjednik Organizacionog odbora Jasmin Smječanin prisutnima je poželio dobrodošlicu i ukazao na važnost organizovanja ovakvih manifestacija.

“Ovo je 5. Memorijalni turnir u čast maloljetnom poginulom borcu Nedimu Škami kao i sjećanje na još 83 maloljetna borca koji su poginuli tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu. Mi kao Udruženje nastojimo da ne prepustimo zaboravu ono što se desilo u periodu agresije na BiH, a posebno maloljetnih boraca koji su dali živote za ovu državu. Nećemo dopustiti da budu zaboravljena ta djeca, koja nisu imala ni 18 godina, a priključili su se Armiji RBiH i borili se”, rekao je Jasmin Smječanin.

Načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić kazao je da uspomenu na naše borce moramo uvijek čuvati i njegovati, te se zahvalio Udruženju “Maloljetni boraci Armije RBiH Općina Novi Grad Sarajevo” što na ovaj način podsjećaju na značaj maloljetnih boraca u odbrani domovine.

“Želim da se zahvalim Udruženju  maloljetnih boraca Općine Novi Grad koji su na ovaj način odlučili da obilježe ono što su značili maloljetni borci u odbrani Novog Grada, ali i cijele Bosne i Hercegovine. Razlika između njih i ostalih boraca je to što oni nisu bili obavezni, ali su se ipak prijavili u Armiju RBiH i tražili način kako da brane svoju državu. A ne postoji ništa važnije od toga da naši mladi koji rastu i sada idu u osnovnu školu znaju da uvijek ima onih najhrabrijih koji će kada bude trebalo odbraniti domovinu i koji su zaslužni što smo danas slobodni”, poručio je načelnik Efendić.

Ministar za boračka pitanja Omer Osmanović u svom obraćanju je istakao kako bi poželio da rahmetli Nedim Škamo svim mladima danas bude uzor.

“Dok su mnogi tražili izgovore kako da ne budu u Armiji i kako da ne brane domovinu, on je tražio način da ga komandanti prime kao maloljetnog momka da bude ponosni branitelj Bosne i Hercegovine. Mi smo se branili i stari i mladi i nismo imali taj luksuz da nas neko drugi brani”, rekao je ministar Osmanović.

Predstavnici Udruženja “Maloljetni boraci Armije RBiH Općina Novi Grad Sarajevo“ uručili su zahvalnicu načelniku Semiru Efendiću, pomoćniku načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo Tajibu Delaliću, ministru za boračka pitanja Omeru Osmanoviću, kao i drugim pojedincima i kolektivima, u znak zahvalnosti na kontinuiranoj podršci.

U ratu od 1992 – 1995. godine živote za odbranu Sarajeva i države Bosne i Hercegovine dala su 84 maloljetna borca sa područja općine Novi Grad Sarajevo, a među njima je i Nedim Škamo, koji je pohađao Mašinsku tehničku školu, kada se sa nepunih 17 godina priključio Teritorijalnoj odbrani Dobrinje i Aerodromskog Naselja. Krajem septembra 1994. godine dobrovoljno se prijavio da učestvuje u akciji u rejonu Bjelašnice, gdje je u direktnim borbenim dejstvima 1. oktobra 1994. godine poginuo na privremeno okupiranoj teritoriji, a njegovo tijelo razmijenjeno je nekoliko sedmica poslije, kada mu je i dženaza klanjana.

Rahmetli Nedim Škamo je ukopan na mezarju Stadion, nekoliko nizova dalje od svoga oca Ahmeda, koji je poginuo 12. januara 1994. godine kao pripadnik Armije RBiH.

Ekipa OŠ “Sokolje” pobjednica turnira

Prvo mjesto na turniru osvojila je ekipa OŠ „Sokolje“, druga je bila OŠ „Osman Nuri Hadži“, dok je treće mjesto pripalo OŠ „Aleksa Šantić“.

Najboljim igračem proglašen je Mak Pita, učenik OŠ „Osman Nuri Hadžić“, najbolji strijelac je Amel Sirćo, iz OŠ „Sokolje“, a titulu najboljeg golmana odnio je Benjamin Kljajić iz OŠ „Aleksa Šantić“.